Działalność wydawnicza

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zostało powołane w 1970 r. wraz z założeniem Uniwersytetu Gdańskiego jako jedna z jego jednostek organizacyjnych. Powstało z połączenia działów wydawniczych Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. 

Centrum Filmowe im. Andrzej Wajdy wspiera Linie Filmową, w ramach której ukazały się nastepujące tytuły:

  • Maša Guštin: Kino w mieście. Miasto w kinie. Petersburska twórczość filmowa w czasie transformacji
  • Thomas Elsaesser red. Mirosław Przylipiak: Kino – maszyna myślenia. Refleksje nad kinem epoki cyfrowej
  • Piotr Kurpiewski: Historia na ekranie Polski Ludowej

1 1 kwietnia 2022 roku w CF UG odbyło się spotkanie z Pawłem Bilińskim, autorem książki Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym.

Kinematograf o sobie to pierwsza monografia poświęcona tropom autotematycznym w polskim kinie. Autor zarówno odnosi się do najważniejszych teoretycznych oraz historyczno-filmowych ustaleń, jak i śledzi rozwój refleksywnych motywów w rodzimych filmach fabularnych, wyodrębniając przy tym tematyczno-gatunkowe dominanty tego typu audiowizualnych utworów. Przez pryzmat autotematycznej poetyki zostają odczytane nie tylko dzieła powszechnie doceniane (Wszystko na sprzedażCzłowiek z marmuruAmator), lecz także zapomniane lub uznane za nieudane (Sprawa do załatwieniaEpilog norymberskiNiebieskie jak Morze CzarnePrzyspieszenieHistoria niemoralna). Tak zarysowana propozycja interpretacyjna – kładąca nacisk na narracyjno-estetyczne komponenty oraz polityczno-ideowy wymiar poszczególnych filmów – pozwala spojrzeć na dzieje polskiego kina z nowej perspektywy. [opis pochodzi ze strony Wydawnictwa UG]

Panoptikum”  to wydawany przez Uniwersytet Gdański półrocznik poświęcony kulturze audiowizualnej. Na jego łamach publikowane są zarówno oryginalne artykuły w zainicjowanym przez redakcję monograficznym kluczu tematycznym, jak i wiodące tłumaczenia z zakresu filmoznawstwa, nowych mediów oraz sztuk wizualnych.

Więcej informacji na temat czasopisma:

Panoptikum

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Subskrypcja
Get new posts by email