Opętanie (1981), reż. Andrzej Żuławski, dramat, horror, psychologiczny, Francja, RFN, 127 min.
Tajny agent Mark (Sam Neill), rzuca pracę i wraca do żony Anny (Isabelle Adjani) oraz kilkuletniego synka, by ratować zagrożone życie rodzinne – kobieta z niewiadomych przyczyn coraz bardziej oddala się bowiem od męża i zaniedbuje dziecko. Początkowo Mark sądzi, że źródłem kryzysu jest romans partnerki z dużo starszym Heinrichem (Heinz Bennent), rozkochanym w ezoteryce, zmysłowym narcyzem, który zapoznał Annę z filozofią Wschodu i nauczył rozkoszy życia. Wkrótce okazuje się jednak, że żona bohatera pozostaje pod wpływem znacznie silniejszej mocy… (culture.pl)
Francusko-niemiecki horror Andrzeja Żuławskiego z 1981 roku, łączący poetykę kina gatunków z arthousową stylistyką. Początkowo przyjęty bez entuzjazmu, z czasem zyskał status filmu kultowego i stał się najbardziej uznanym dziełem zagranicznym kontrowersyjnego reżysera. Scenariusz nosi ślady autobiografii autora, zwłaszcza jego trudnej relacji z miłością życia – Małgorzatą Braunek.
Isabelle Adjani zdobyła Złotą Palmę w Cannes i nagrodę Cezara dla najlepszej kobiecej aktorki.
Prelegent: dr Piotr Kurpiewski – filmoznawca, historyk, Kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Autor kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego.