Nikt nie powinien znać prawdy | spotkanie z reżyserem Janem Bluzem

Nikt nie powinien znać prawdy (2024), reż. Jan Bluz, Białoruś, dokumentalny, 40 min.

Państwa autorytarne i dyktatury chcą mieć monopol na prawdę. Dlatego mówienie jej przez innych traktują jako ekstremizm. Zawód dziennikarza w takich krajach jak Białoruś należy do jednej z najniebezpieczniejszych profesji na świecie. Za wykonywanie swoich obowiązków służbowych – dążenie do prawdy i opisywanie rzeczywistości – białoruscy dziennikarze stawiani są przez reżim na równi z niebezpiecznymi przestępcami. I tak też właśnie skazywani. Obecnie w białoruskich więzieniach przebywa ponad 30 dziennikarzy, a wyroki sięgają kilkunastu lat odsiadki. Setki dziennikarzy musiały uciekać z kraju, żeby nie podzielić losu swoich koleżanek i kolegów.

Bohaterowie filmu, białoruscy dziennikarze odbywający kary więzienia, opowiadają, jak za rządów białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki stopniowo niszczono wolność słowa i prasy. Od sierpnia 2020 r. do jesieni 2022 r. na Białorusi zatrzymano około 550 dziennikarzy. 73 pracowników mediów postawiono zarzuty karne. Do dziś ponad 30 z nich przebywa w białoruskich więzieniach.

Produkcja powstała we współpracy z Pulitzer Center.

Po seansie porozmawiamy z reżyserem, Janem Bluzem.

Trailer dokumentu

Jan Bluz – dziennikarz freelancer, producent wideo. Ukończył amerykanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracował m.in. Angorą, TVN24 i Belsat TV. Reżyser i producent filmu dokumentalnego „Podziemie Nadziei” (2018; wyróżniony Nagrodą Publiczności na 18. MFF WatchDocs), „Artykuł 293” (2021; nagroda Reporting Grant z Pulitzer Center), „I kto jest zdrajcą” (2022; nagroda Reporting Grant z Pulitzer Center), czy „Spalone korzenie” (2023).

Prowadzące:

Magdalena Horodecka – literaturoznawczyni i socjolożka, doktor habilitowana, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książek  „Zbieranie głosów. Sztuka opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego” (2010) oraz „Pośrednicy. Współczesny reportaż literacki wobec Innego” (2020), a także licznych artykułów poświęconych literaturze niefikcjonalnej. Prowadzone przez nią zajęcia koncentrują się na zagadnieniach dziennikarstwa, teorii literatury oraz kulturoznawstwa.

Agnieszka Szczęścikiewicz – studentka II roku filologii polskiej ze specjalizacją dziennikarską.

Wstęp wolny

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia