Centrum Filmowe UG oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie autorskie z dr Grażyną Świętochowską – autorką książki „Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali” z linii wydawniczej: Linia Filmowa. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Słońce w sieci” (1963) w reżyserii Štefan Uhera. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku.
PLAN WYDARZENIA:
17.00 – 18:00
Spotkanie z dr Grażyną Świętochowską, autorką książki „Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali”
WSTĘP BEZPŁATNY
18:30 – 21:00
Projekcja filmu „Słońce w sieci”.
Cena biletu: 15 zł
O KSIĄŻCE
„Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali” stanowi próbę analitycznego odczytania filmów należących do nurtów czeskiej oraz słowackiej nowej fali, które korzystają z tendencji występujących raczej na peryferiach tradycyjnego wizerunku kina i wchodzą w dialog z praktykami globalnego kina artystycznego i modernistycznego. Autorka korzysta z narzędzi zaproponowanych przez wielkich filozofów: Gilles’a Deleuze’a oraz Félixa Guattariego, proponując powołanie kategorii tzw. „kina mniejszego”. Pod tym kątem omawia produkcje, takie jak: „Diamenty nocy” (reż. Jan Němec, 1964), „Słońce w sieci” (reż. Štefan Uher, 1962), czy „Zmarnowana niedziela” (reż. Drahomíra Vihanova, 1969). Czym jest „kino mniejsze” i jaki jest rezultat przyjętej strategii interpretacyjnej? Na te i inne pytania Grażyna Świętochowska odpowiada w swojej książce.
Więcej informacji o książce: https://wydawnictwo.ug.edu.pl/produkt/22481/
O AUTORCE
Autorka książki – dr Grażyna Świętochowska – filmoznawczyni, polonistka, adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego „Panoptikum”. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu, który najpełniej realizuje się w przestrzeni targów światowych. Książką „Kino mniejsze” autorka domyka długoletnie zainteresowanie kinem czeskim i słowackim.
O FILMIE
„Słońce w sieci” stoi w panteonie najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego modernizmu. Film ten jest kluczowym przedstawicielem czechosłowackiej nowej fali. Dzieło te wychodzi z narzuconego nurtu realizmu socjalistycznego pozwalając na tematykę i motywu które wcześniej były zakazane przez cenzorski terror. Produkcja ta opowiada o młodzieży, która przez narzuconą przez rodziców ideologię jest zaginiona życiowo. Historia jest pełna surrealizmu i czarnego absurdalnego humoru w kontrze do komunistycznego realizmu.
O czym traktuje obraz Štefana Uhera?
Student Oldrich „Fajolo” Fajták (Marián Bielik) jest organizatorem i wykonawcą (prawie) egzystencjalnego i psychicznego ciemiężenia swojej dziewczyny – Beli Blazejovej (Jana Beláková). Jadą oni do byłego obozu letniego, na którym młody mężczyzna spotyka swojego dziadka.
Grafikę do wydarzenia wykonał Jacek Rogoziński.