Dialektyka formy – Spotkanie autorskie z dr Martą Maciejewską oraz pokaz „Kunstkamera”

Centrum Filmowe UG oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego ponownie zapraszają na filmoznawcze spotkanie autorskie. Tym razem wokół książki dr Marty Maciejewskiej: „Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera” z linii wydawniczej Linia Filmowa. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Kunstkamera” (2022) w reżyserii Jana Švankmajera.

PLAN WYDARZENIA:

17.00 – 18:00

Spotkanie z dr Martą Maciejewską o książce: „Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera”.
W trakcie spotkanie będzie możliwość zakupu książki oraz zdobycia autografu
WSTĘP BEZPŁATNY

18:30 – 20:30

Projekcja filmu „Kunstkamera”.
Cena biletu: 15 zł

Uwaga! Wydarzenie wyjątkowo nie odbędzie się w naszej sali kinowej, tylko auli 1.43 na Wydziale Filologicznym (parter, ul. Wita Stwosza 51, zaraz naprzeciwko Biblioteki)!

O KSIĄŻCE

„Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera” to monografia poświęcona okresowi twórczości czeskiego artysty, który był dotąd sporadycznie omawiany w piśmiennictwie filmoznawczym. Autorka analizuje pełnometrażowe filmy twórcy w ciągłym odniesieniu do jego filmów krótkometrażowych, wskazując na zbieżności i różnice między nimi, na korzyści płynące ze zmiany metrażu, na którą na pewnym etapie swojej kariery zdecydował się surrealista, i związane z tym problemy, a wreszcie na tematyczno-stylistyczny „dialog”, jaki można zaobserwować pomiędzy tymi dwoma rodzajami dzieła filmowego. Jednocześnie badaczka stara się udowodnić, że Švankmajer kreuje nowy, przepełniony nawiązaniami intertekstualnymi, całkowicie autorski rodzaj pełnometrażowego filmu artystycznego. Książka pochodzi z serii Linia Filmowa.

Więcej informacji o książce: https://wydawnictwo.ug.edu.pl/produkt/dialektyka-formy-pelnometrazowe-filmy-fabularne-jana-svankmajera/

O AUTORCE

EAutorka książki –  dr Marta Maciejewska – filmoznawczyni, polonistka, anglistka. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Zakładzie Filmu i Mediów na Uniwersytecie Gdańskim. Jest lektorką języka polskiego jako obcego i egzaminatorką w Akademickim Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej UG.. Animatorka kultury, przez wiele lat była związana z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz gdańskim Klubem Żak. Współredagowała książkę Orson Welles: Twórczość – recepcja – dziedzictwo (2018). Największa miłość jej życia to… króliki.

O FILMIE

Kunstkamera (niem. gabinet osobistości) – historyczne gabinety władców oraz arystokratów w których gromadzone były różne cenne eksponaty. Można współcześnie kunstkamery określić jako protoplastów muzeów.Czeski twórca filmowy Jan Švankmajer posiada swój własny gabinet składający się m.in z: rysunkami, malowidłami, rzeźbami. Ta pokaźna kolekcja nie jest dostępna dla ludzi postronnych. Osiemdziesięcioośmioletni reżyser postanowił jednak zaprosić wszystkich do zwiedzenia jego prywatnych eksponatów, wycieczka będzie ponadczasowa zapisana w formie filmu dokumentalnego.  Dla człowieka który został okrzyknięty mianem „animatora-czarodzieja oraz kinematograficznego-alchemika”, nie istnieje racjonalny porządek w ułożeniu przedmiotów, które posiada i prezentuje sam sobie– istnieje jedynie wolna kongregacja oraz poetycka hojność. „Kunstkamera” będzie ostatnim dziełem Švankmajer i poetyckim zwieńczeniem jego niemal 60-letniej kariery filmowca.


Grafikę do wydarzenia wykonała Agnieszka Słomska.

Event Details
  • Start Date
    5 maja 2023 17:00
  • End Date
    5 maja 2023 20:30
  • Status
    Archiwum
  • Kategoria
  • Address
    Wita Stwosza 51, Gdańsk