AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO | Umberto Eco i biblioteka świata.

Umberto Eco – A Library of the World, reż. Davide Ferrario, 2022, Włochy, 80 min.

Film poświęcony Umberto Eco i jego olbrzymiej bibliotece, którą niektórzy przemierzają na rolkach. Półki uginają się tu od książek, których 25 lat temu było 30 tysięcy, a potem nikt nie miał już wystarczająco dużo czasu, żeby je policzyć. To jedna z największych kolekcji woluminów na świecie i jednocześnie symbol pamięci zbiorowej. „Bez pamięci człowiek jest jak roślina” – twierdzi Eco. I właśnie dlatego ta biblioteka jest kreatywnym, tętniącym życiem światem, gdzie książki są narzędziami do budowania teorii, idei, spostrzeżeń, wyobrażonych podróży, a nawet snów. Jest miejscem dogłębnej nauki i ciekawości oraz przestrzenią refleksji.

Film wprowadza nas w ten magiczny świat i związany z nim proces twórczy pisarza, czerpiącego inspirację z opowieści zapisanych na kartach przeszłości. Poznajemy też jego żonę oraz dzieci, a także innych znanych intelektualistów, którzy dzielą się wspomnieniami o Eco. I wreszcie jest też i on sam – gawędziarz, z którym rozmawiały telewizje na całym świecie. „Ktokolwiek przychodzi do mojego domu po raz pierwszy, odkrywając moją bibliotekę, zadaje zawsze to samo pytanie – czy przeczytałeś wszystkie te książki? Odpowiadam: nie, to tylko książki, które muszę przeczytać w tym tygodniu. Te, które już przeczytałem, są na uniwersytecie”. 


Akademia Filmu Dokumentalnego to program, który prezentuje najwybitniejsze i najbardziej dyskutowane dokumenty ostatnich lat. Seanse są połączone z wykładami oraz dyskusjami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i ekspertów. Zajęcia mają charakter ogólnouczelnianego fakultetu, ale są otwarte także dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego, tzw. wolnych słuchaczy.

Studenci i doktoranci mogą uzyskać zaliczenie, jeśli spełnią wymagania: uczestnictwo w zajęciach oraz przygotowanie pracy zaliczeniowej w formie pisemnej lub filmowej. Za udział w jednym semestrze można otrzymać od 2 do 4 punktów ECTS. Koszt semestralnego dostępu do przedmiotu wynosi 150 zł.

Każda osoba regularnie uczęszczająca na zajęcia otrzyma certyfikat ukończenia Akademii Filmu Dokumentalnego Docs Against Gravity.

Szczegóły dotyczące zapisów, opłat oraz pracy zaliczeniowej znajdują się na stronie Akademii Dokumentalnej.

Liczba godzin: 30 Miejsce: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53)

Dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG – filmoznawca i medioznawca specjalizujący się w historii kina polskiego i światowego, kulturze filmowej oraz historii komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym Małe wielkie kino (2009) i Gorączka filmowa (2019, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu” i „Ekranach”. Współautor Historii kina (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu Powieści graficzne (2015).
Kontakt: pawel.sitkiewicz@ug.edu.pl

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Współpracuje m.in. z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity oraz Europejskim Centrum Solidarności. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Kontakt: krystynaweiher@gmail.com

Koordynator: Przemysław Rydzewski
Kontakt: przemek@againstgravity.pl

Zapisy do 11 marca 2025: przemek@againstgravity.pl

Organizatorzy: Fundacja Okonakino, Against Gravity, Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy: Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy, Wydział Filologiczny UG, DKF UG Miłość Blondynki
Patronat medialny: Uniwersytet Gdański, Gdańsk.pl

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia