17 maja o 17:00 zapraszamy do Centrum Filmowego UG na premierę książki Elwiry Rewińskiej-Krzewińskiej i seans filmu Paterson (2016) Jima Jarmuscha.
O książce Kino – moje życie. Eseje filmowe
„Elwira Rewińska-Krzewińska oprócz tego, że prowadzi edukację filmową, również pisze o filmie. Jej teksty to znakomicie napisane analizy filmowe, autorka ma ogromną wiedzę filmoznawczą. Do tego dysponuje świetnym warsztatem analitycznym, wie, na co zwrócić uwagę, potrafi umieścić omawiane zjawisko w szerszym kontekście nie tylko filmowym, ale również kulturowym, literackim czy politycznym. Kino w jej ujęciu jest bowiem elementem systemu naczyń połączonych, częścią kultury. Autorka jest na te związki niezwykle wyczulona, dostrzega je i potrafi o nich zajmująco pisać (…). Jej eseje filmowe zebrane w jednym tomie są świetnym materiałem dla edukatorów filmowych, a także doskonałą lekturą dla każdego, kto się po prostu filmem interesuje”. [z recenzji prof. dr. hab. Mirosława Przylipiaka]
Elwira Rewińska-Krzewińska – polonistka i filmoznawczyni. W latach 1989–2009 prowadziła Gabinet Edukacji Filmowej i Klub Filmowy FEDERICO w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, zajmując się edukacją filmową dzieci, młodzieży i nauczycieli. Animatorka wydarzeń filmoznawczych, m.in. konkursów filmowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorka i wykładowczyni kursów podyplomowych dla nauczycieli. Współpracując z Gdańskim Centrum Kultury Filmowej, DKF-em klubu studenckiego Żak oraz Ogólnopolskim Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi opracowała materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Współautorka publikacji Filmowe tematy (1995) i Film w szkole. Wybrane zagadnienia edukacji filmowej (2009). Od 2004 roku prowadzi spotkania filmowe na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku i w Sopocie, a od 2010 roku regularnie pisze analizy filmowe dla serwisu Edukacja filmowa.
Paterson (2016), reż. Jim Jarmusch, dramat, komedia, USA, Francja, Niemcy, 113 min.
Paterson (Adam Driver) jest kierowcą autobusu w mieście, z którym dzieli imię – Paterson w stanie New Jersey. Każdego dnia celebruje swoje proste rytuały: jeździ tą samą trasą, w notatniku zapisuje wiersze, a wieczorem w ulubionym barze pije dokładnie jedno piwo – po czym wraca do domu, do swojej żony Laury. W przeciwieństwie do Patersona, jej każdy dzień wygląda zupełnie inaczej. Laura codziennie ma inne marzenie i nowy pomysł na życie.
Jim Jarmusch stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie bywa poezją.
Wstęp bezpłatny.