Cykl: Dekalog | Dekalog VI (1988) + spotkanie z Arturem Barcisiem

AKTUALIZACJA | Z przyczyn niezależnych zapowiadana na dziś sprzedaż książki Aktor musi grać, by żyć (Wydawnictwo Znak, 2021) została odwołana.

Dekalog VI (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 58 min.

Niespełna dwudziestoletni Tomek wprowadza się do małego pokoiku w blokowisku. Chłopak stopniowo ulega fascynacji piękną nieznajomą, którą zobaczył w oknie przeciwległego bloku. Zaczyna podglądać kobietę, najpierw przez lornetkę, potem przez ukradzioną lunetę. W spragnionym miłości Tomku, fascynacja niepostrzeżenie przeradza się w głębsze uczucie. Wreszcie zdobywa się na odwagę i postanawia wyznać jej miłość.

Punktem wyjścia do stworzenia fabuły filmu było szóste przykazanie „Nie cudzołóż”. W zamierzeniu twórców słynny cykl telewizyjny miał na poziomie etyczno-egzystencjalnym badać funkcjonowanie starotestamentowych nakazów w świecie współczesnym, a na poziomie fabularnym – jak mówił współscenarzysta serii Krzysztof Piesiewicz – „łączyć Hitchcocka z Bergmanem”. W szóstej części Dekalogu zamierzenia te zostały spełnione znakomicie: Krótki film o miłości to połączenie Okna na podwórze z subtelnym dramatem psychologicznym. [culture.pl]

Gość specjalny: Artur Barciś – polski aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, reżyser oraz scenarzysta. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schiller w Łodzi. Artur Barciś występował na deskach Teatru na Targówku i Teatru Narodowego. Od 1984 roku związany jest z Teatrem Ateneum w Warszawie. Aktor wciela się w tajemniczą postać przewijającą się w dziewięciu odcinkach Dekalogu Kieślowskiego.

Rozmowę poprowadzi Marta Cebera – doktor nauk o sztuce, adiunkt w Zakładzie Teatru, Dramatu i Widowisk na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Publikowała w takich czasopismach jak: „Teatr”, „Świat Tekstów. Rocznik Słupski”, „EKRANy”, „Fragile”, „Gdyńskie Zeszyty Filmowe SCRIPT”, czy „Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu”. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teatru i dramatu XIX oraz XX wieku, a także sztuki aktorskiej i jej przemian na przestrzeni wieków. Autorka książki „Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej” (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2021). W 2020 roku otrzymała Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych dla młodych naukowców.

W trakcie wydarzenia będzie można zakupić książkę Aktor musi grać, by żyć (Wydawnictwo Znak, 2021), będącą zapisem rozmowy Artura Barcisia i Kamili Dreckiej.

Bilet normalny: 15 zł | ulgowy: 10 zł*

Ulga dla: studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Cykl Dekalog koncentruje się wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia