Akademia Polskiego Filmu | Wojna światów – następne stulecie (1981)

Wojna światów – następne stulecie (1981), reż. Piotr Szulkin, sci-fi, Polska, 92 min.

Koniec XX wieku. Zniewolone przez Marsjan ziemskie społeczeństwo sterowane jest przez ogromną machinę telewizyjną. Sytuację tę chce przerwać popularny prezenter telewizyjny Iron Idem (Roman Wilhelmi), który w niezależnym dzienniku wzywa do powstania przeciw Marsjanom. Scenariusz filmu został zainspirowany powieścią H. G. Wellsa o tym samym tytule. Produkcja należy do tetralogii filmowej science fiction w reżyserii Szulkina, na którą składają się: Golem (1980), O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji (1985) i Ga, ga. Chwała bohaterom (1986).

Film brał udział w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1981 roku.

Prelekcja: prof. dr hab. Mirosław Przylipiak – filmoznawca, tłumacz, historyk i teoretyk filmu, profesor w Zakładzie Filmu i Mediów Uniwersytetu Gdańskiego. Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej. Dyrektor Centrum Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy. Autor wielu książek z zakresu teorii kina polskiego i światowego, m.in. Kino stylu zerowego. Z zagadnień estetyki filmu fabularnego (1994; 2016), Kino najnowsze (1999, wraz z Jerzym Szyłakiem), Poetyka kina dokumentalnego (2000; Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku).

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów. 

Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia