Tańczący jastrząb (1978), reż. Grzegorz Królikiewicz, obyczajowy, Polska, 98 min.
Film przedstawia historię chłopskiego syna, Michała Topornego (Franciszek Trzeciak), który zdobywając wykształcenie i pnąc się po szczeblach kariery, odrywa się od swojego pierwotnego środowiska. Jeden z pierwszych polskich filmów pokazujących w sposób problemowy ludowe korzenie polskiego społeczeństwa, a zarazem eksperyment formalny, zachwycający feerią niekonwencjonalnych rozwiązań estetycznych.
Film otrzymał II Nagrodę Główną Srebrne Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1977).
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.