Akademia Polskiego Filmu | Szpital Przemienienia (1978)

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. 

Program zajęć podzielony jest na cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu – od początków kina do współczesności.

APF Gdańsk jest organizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W I semestrze 2022/2023 wykłady Akademii Polskiego Filmu będą miały formułę online, jednak wybrane tytuły z programu będą prezentowane stacjonarnie, w sali kinowej Centrum Filmowego.

Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu — będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!

By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.

WSTĘP WOLNY

OPIS FILMU

Szpital przemienienia reż. Edward Żebrowski, 1978 r.

Ekranizacja powieści Stanisława Lema pod tym samym tytułem, która w symboliczny sposób ukazuje gorzką diagnozę kultury europejskiej. Rok 1939, początek okupacji niemieckiej w Polsce, młody lekarz Stefan przybywa do szpitala psychiatrycznego, gdzie podejmuje swoją pierwszą pracę. Spotyka się jednak z doktorami wyznającymi radykalnie odmienne od niego opinie na temat leczenia i traktowania pacjentów. Szybko przekonuje się, że zamknięte środowisko szpitalne rządzi się własnymi prawami. Dodatkowo Niemcy zapowiadają likwidację przybytku, co zwiastuje marny los dla jego rezydentów.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia