Rok spokojnego słońca (1984), reż. Krzysztof Zanussi, melodramat, Polska, USA, RFN, 105 min.
Rok 1946. Do miasteczka w pobliżu Zielonej Góry przybywa amerykańska komisja wojskowa, mająca odnaleźć groby zamordowanych przez hitlerowców jeńców alianckich. Oficer Norman (Scott Wilson) poznaje Emilię (Maja Komorowska), kobietę żyjącą w ubogich warunkach z chorą matką. Mężczyzna zakochuje się w kobiecie i stara się nakłonić ją do wspólnego wyjazdu do Ameryki. Zrealizowany w okresie stanu wojennego, film dobrze oddaje depresyjny nastrój tego czasu.
Film Krzysztofa Zanussiego w Polsce spotkał się z dość chłodnym przyjęciem, choć za granicą wzbudził duże zainteresowanie, o czym świadczyć może nagroda Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji dla jedynego (poza francuskojęzycznym filmem „Trzy kolory: Niebieski” w reżyserii Kieślowskiego) polskiego filmu.
Prelekcja: Marcin Mindykowski – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów podyplomowych Szkoła Kina na Collegium Civitas w Warszawie. Współpracował z „Dziennikiem Bałtyckim”, Radiem Gdańsk oraz Programem II Polskiego Radia. Na antenie lokalnej rozgłośni prowadził m.in. „Magazyn filmowy” i „Tygiel kulturalny”. Publikował też w „Kinie”, „Ekranach” i „Jazz Forum”.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.