Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy.
Program zajęć podzielony jest na cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu – od początków kina do współczesności.
APF Gdańsk jest organizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu — będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!
By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.
WSTĘP WOLNY
Po projekcji filmu zapraszamy na prelekcję, którą poprowadzi profesor Mirosław Przylipiak.
OPIS FILMU
Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski, 1981 r.
„Przypadek” uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów w dorobku Krzysztofa Kieślowskiego. Mimo wpływów kina moralnego niepokoju reżyser zachowuje w nim neutralny stosunek do ówczesnych postaw społecznych. Przedstawia również kompleksowy motyw przeznaczenia i ukazuje, że człowiek niezależnie od okoliczności, w jakich się znajduje, pozostaje taki sam. Śmierć ojca burzy dotychczasowe życie Witka Długosza (Bogusław Linda). Utrata bliskiego stawia go w obliczu kryzysu wartości. Młody student szargany wątpliwościami postanawia wziąć urlop dziekański i wyruszyć do Warszawy. Na dworcu kolejowym dochodzi jednak do zdarzeń, które przesądzą o jego przyszłości. Odtąd historia Witka przedstawiona jest w trzech wariantach, które zależne są od jednego: czy uda mu się zdążyć na pociąg.