Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy.
Program zajęć podzielony jest na cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu – od początków kina do współczesności.
APF Gdańsk jest organizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W I semestrze 2022/2023 wykłady Akademii Polskiego Filmu będą miały formułę online, jednak wybrane tytuły z programu będą prezentowane stacjonarnie, w sali kinowej Centrum Filmowego.
Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu — będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!
By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.
WSTĘP WOLNY
OPIS FILMU
Przesłuchanie reż. Ryszard Bugajski, 1982 r.
Film o statusie legendy, który przez władze określany był „najbardziej antykomunistyczny filmem w historii PRL”, a jego rozpowszechnianie zostało zabronione aż do czasu transformacji systemowej. Przedstawia historię Antoniny Dziwisz (Krystyna Janda), młodej piosenkarki, która po kłótni z mężem i spędzeniu nocy na piciu w towarzystwie nieznajomych trafia do więziennej celi. Tam trafia na liczne przesłuchania, mające na celu wymuszenie zeznań obciążających jej kolegę z zespołu – majora Olchę. Przepełnione przemocą fizyczną i psychiczną przesłuchania, to dopiero początek traumatycznej niewoli kobiety.