Pokolenie (1954), reż. Andrzej Wajda, psychologiczny, wojenny, Polska, 88 min
Adaptacja powieści Bohdana Czeszki pod tym samym tytułem, a jednocześnie filmowy debiut Andrzeja Wajdy.
Film ukazuje proces dojrzewania i inicjacji wojennej Stacha (w tej roli Tadeusz Łomnicki), młodego chłopaka, dopuszczającego się drobnych przestępstw. Po tragicznej śmierci przyjaciela, Stach postanawia zmienić swoje życie – zaczyna praktykować w stolarni, gdzie nie tylko zdobywa nowe umiejętności, ale również rozwija świadomość polityczną pod wpływem starszego kolegi, Sekuły (grany przez Janusza Paluszkiewicza). Mężczyzna uświadamia mu realia wyzysku robotników oraz potencjał walki o lepszą przyszłość.
Stach, zainspirowany ponadto przez młodą aktywistkę Dorotę (Urszula Modrzyńska), wstępuje do Gwardii Ludowej, angażując się w działania przeciwko Niemcom. Wraz z przyjaciółmi z warsztatu – Jasiem (Tadeusz Janczar), Jackiem (Ryszard Kotys) i Mundkiem (Roman Polański) – organizuje akcje przeciwko Niemcom. Doświadczenia wojenne czynią bohatera dojrzałym i świadomym ideologicznie człowiekiem, gotowym zmierzyć się z tragicznymi realiami.
Obraz Wajdy stanowi refleksję nad społecznymi i politycznymi realiami okupowanej Polski oraz trudnym procesem dojrzewania w cieniu wojny.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina, w jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wstęp bezpłatny.