Misja Specjalna (1987), reż. Janusz Rzeszewski, komedia, Polska, 97 min.
Porucznik Karol Romański (Mirosław Konarowski) przygotowuje się do misji w okupowanej Polsce. Na skutek pomyłki jego miejsce zajmuje prosty kucharz, Jan (Krzysztof Kowalewski).
Komedia wojenna z przymrużeniem oka odsyłająca do polskiej i zagranicznej kinematografii, m.in. „Zakazanych piosenek”, „Selekcji” Waldemara Łysiaka, filmów Stanisława Barei, czy „Być albo nie być” w wersji Ernsta Lubitscha (1942) i Mela Brooksa (1983).
Fakir (1977), reż. Stanisław Śliskowski, animowany, Polska.
Animowana piosenka o fakirze, który choć spał na pinezkach i połykał gwoździe, to bał się …zastrzyku.
Prelekcja: dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG – filmoznawca, profesor w Zakładzie Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”. Autor licznych publikacji filmoznawczych, w szczególności z zakresu historii kina polskiego.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.