Krzyż walecznych (1958), reż. Kazimierz Kutz, dramat, wojenny, Polska, 84 min.
Debiutancki film Kazimierza Kutza, składający się z trzech nowel (adaptacji opowiadań Józefa Hena), których akcja toczy się podczas II wojny światowej. Bohaterami filmów są: wiejski chłopak odznaczony tytułowym Krzyżem Walecznych („Krzyż”), pies SS z obozu koncentracyjnego („Pies”) oraz młoda wdowa („Wdowa”) po kapitanie. W każdej z opowieści życie przeciwstawia się szaleństwu wojny, a reżyser podejmuje próbę przedstawienia wojennej problematyki w skrajnie realistycznej estetyce, pozbawionej symboli i metafor.
Prelekcja: dr Grażyna Świętochowska – filmoznawczyni, polonistka, adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego „Panoptikum”. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu, który najpełniej realizuje się w przestrzeni targów światowych. Jej książka „Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali” (Gdańsk, 2022) została wyróżniona prestiżową doroczną nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za najlepszy debiut 2022 roku.
Wstęp na pokaz bezpłatny.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.