Akademia Polskiego Filmu | Jak daleko stąd, jak blisko (1972)

Jak daleko stąd, jak blisko (1972), reż. Tadeusz Konwicki, dramat psychologiczny, surrealistyczny, Polska, 93 min.

W dniu swoich 44. Urodzin Andrzej odbywa symboliczną podróż w czasie, pragnąc wyjaśnić motywy samobójstwa swojego przyjaciela Maksa. W fantastycznych wizjach bohatera pojawiają się widma bliskich mu osób i obrazy wojennej przeszłości. Tadeusz Konwicki nazywał swój film „autobiograficznym esejem filmowym” zawieszonym w czasie i przestrzeni. 

Prelekcja: dr Bartosz Filip –  filmoznawca, historyk filmu, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, główny specjalista ds. literatury, nauki i wydawnictw w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Zainteresowany historią kina polskiego, wizerunkiem II wojny światowej w kinie i kinem amerykańskim od lat 70. XX wieku.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów. 

Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia