Akademia Polskiego Filmu | Ziemia obiecana (1974)

Ziemia obiecana (1974), reż. Andrzej Wajda, obyczajowy, Polska, 179 min.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, przedstawiająca losy trzech przyjaciół – Niemca Maksa Bauma, Żyda Moryca Welta i Polaka Karola Borowieckiego – na tle gwałtownego rozwoju przemysłu w Łodzi. Bohaterowie postanawiają założyć własną fabrykę włókienniczą, co naraża ich na niechęć i wrogość ze strony miejscowych fabrykantów.

Film zachwyca zarówno plastyką obrazu, narracją, jak i wybitnymi kreacjami aktorskimi (w rolę trzech przyjaciół wcielają się Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak). Zdjęcia ukazujące przemysłową Łódź końca XIX wieku, monumentalna scenografia oraz niezapomniana muzyka Wojciecha Kilara tworzą sugestywny obraz epoki. Film Wajdy stanowi błyskotliwe studium społecznego darwinizmu, ukazujące brutalną walkę o pieniądze i władzę.

Ziemia obiecana zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W 1975 roku otrzymała Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrody za muzykę, scenografię i pierwszoplanową rolę męską Wojciecha Pszoniaka na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Międzynarodowe wyróżnienia, takie jak Złoty Hugo w Chicago czy Złoty Medal na Festiwalu w Moskwie, a także nominacja do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego potwierdziły wyjątkową wartość artystyczną filmu.

Po projekcji odbędzie się dyskusja moderowana przed dr. Piotra Kurpiewskiego.

Dr Piotr Kurpiewski – redaktor naczelny czasopisma „Panoptikum”, zastępca dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim. Autor monografii „Historia na ekranie Polski Ludowej” (2017), specjalizujący się w badaniach nad polskim kinem PRL oraz relacjami filmu i historii. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, wykładowca Akademii Polskiego Filmu, współpracownik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wstęp bezpłatny.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina, w jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia