
Cow, reż. Andrea Arnold, 2021, Wielka Brytania, 94 min.
Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. Widzimy, jak Luma jest wpychana do stalowej klamry do dojenia, a pajęcze mechaniczne dysze zasysane są do jej wymion. Gigantyczna konstrukcja przypominająca imadło zawiesza Lumę w powietrzu, dzięki czemu jej kopyta można przyciąć z chirurgiczną precyzją. Uczestniczymy w porodzie, po którym Luma łączy się ze swoim nowonarodzonym cielęciem zaledwie na kilka minut, a następnie każde z nich idzie osobno labiryntem wąskich przejść, od których nie ma ucieczki. W tym zmechanizowanym świecie życie Lumy sprowadzone zostaje do funkcji przedmiotu potrzebnego człowiekowi, który czeka nieuchronna śmierć. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.
Akademia Filmu Dokumentalnego to program, który prezentuje najwybitniejsze i najbardziej dyskutowane dokumenty ostatnich lat. Seanse są połączone z wykładami oraz dyskusjami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i ekspertów. Zajęcia mają charakter ogólnouczelnianego fakultetu, ale są otwarte także dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego, tzw. wolnych słuchaczy.
Studenci i doktoranci mogą uzyskać zaliczenie, jeśli spełnią wymagania: uczestnictwo w zajęciach oraz przygotowanie pracy zaliczeniowej w formie pisemnej lub filmowej. Za udział w jednym semestrze można otrzymać od 2 do 4 punktów ECTS. Koszt semestralnego dostępu do przedmiotu wynosi 150 zł.
Szczegóły dotyczące zapisów, opłat oraz pracy zaliczeniowej znajdują się na stronie Akademii Dokumentalnej.
Liczba godzin: 30 Miejsce: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53)

Dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG – filmoznawca i medioznawca specjalizujący się w historii kina polskiego i światowego, kulturze filmowej oraz historii komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym Małe wielkie kino (2009) i Gorączka filmowa (2019, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu” i „Ekranach”. Współautor Historii kina (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu Powieści graficzne (2015).
Kontakt: pawel.sitkiewicz@ug.edu.pl

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Współpracuje m.in. z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity oraz Europejskim Centrum Solidarności. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Kontakt: krystynaweiher@gmail.com
Koordynator: Przemysław Rydzewski
Kontakt: przemek@againstgravity.pl
Zapisy do 11 marca 2025: przemek@againstgravity.pl
Organizatorzy: Fundacja Okonakino, Against Gravity, Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy: Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy, Wydział Filologiczny UG, DKF UG Miłość Blondynki
Patronat medialny: Uniwersytet Gdański, Gdańsk.pl