AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO | Agent szczęścia.

Agent of Happiness, reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó, 2024, Bhutan, Węgry, 94min.

W pięknym Bhutanie w Himalajach, władca postanawia zbadać poziom szczęścia swoich poddanych. Ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju i odpytuje mieszkańców. Tylko czy uczucia można zmierzyć? A co ze szczęściem ankietera?

W Himalajach leży maleńkie państwo, którego władca bada poziom szczęścia swoich poddanych. Ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju, w którym mieszkają głównie buddyści i odpytuje mieszkańców, gdy pracują na polu, siedzą przed chatkami, czy szykują się do medytacji lub modlitwy. Celem rozmów jest wypełnienie formularza, który ma na celu określenie poziomu szczęścia obywatela_ki w skali od 0 do 10. 

Film z humorem opowiada o tak ulotnej i trudnej do jakiejkolwiek sztywnej klasyfikacji emocji, jaką jest szczęście. Amber zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem. Tańczy, gra na gitarze, wykonuje świetną pracę, ale choć ma 40 lat, nadal szuka miłości. Czy da się zmierzyć uczucia? Czy dążenie do szczęścia może być również szczęściem? Mieszkańcy Bhutanu mają na to odpowiedź.


Akademia Filmu Dokumentalnego to program, który prezentuje najwybitniejsze i najbardziej dyskutowane dokumenty ostatnich lat. Seanse są połączone z wykładami oraz dyskusjami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i ekspertów. Zajęcia mają charakter ogólnouczelnianego fakultetu, ale są otwarte także dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego, tzw. wolnych słuchaczy.

Studenci i doktoranci mogą uzyskać zaliczenie, jeśli spełnią wymagania: uczestnictwo w zajęciach oraz przygotowanie pracy zaliczeniowej w formie pisemnej lub filmowej. Za udział w jednym semestrze można otrzymać od 2 do 4 punktów ECTS. Koszt semestralnego dostępu do przedmiotu wynosi 150 zł.

Szczegóły dotyczące zapisów, opłat oraz pracy zaliczeniowej znajdują się na stronie Akademii Dokumentalnej.

Liczba godzin: 30 Miejsce: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53)

Dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG – filmoznawca i medioznawca specjalizujący się w historii kina polskiego i światowego, kulturze filmowej oraz historii komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym Małe wielkie kino (2009) i Gorączka filmowa (2019, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu” i „Ekranach”. Współautor Historii kina (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu Powieści graficzne (2015).
Kontakt: pawel.sitkiewicz@ug.edu.pl

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Współpracuje m.in. z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity oraz Europejskim Centrum Solidarności. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Kontakt: krystynaweiher@gmail.com

Koordynator: Przemysław Rydzewski
Kontakt: przemek@againstgravity.pl

Zapisy do 11 marca 2025: przemek@againstgravity.pl

Organizatorzy: Fundacja Okonakino, Against Gravity, Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy: Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy, Wydział Filologiczny UG, DKF UG Miłość Blondynki
Patronat medialny: Uniwersytet Gdański, Gdańsk.pl

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia