AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO | 8 mm cudownych lat.

The Super 8 Years, reż. Annie Ernaux, David Ernaux-Briot, 2022, Francja, 60 min.

Utkany z filmowych wspomnień portret Annie Ernaux – prozaiczki, feministki, jednej z najważniejszych współczesnych francuskich pisarek, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 2022 roku, której powieści zyskały rzeszę oddanych fanów. Film jest subtelną podróżą do rodzinnej pamięci. Został zmontowany z archiwalnych filmów domowych, zarejestrowanych w latach 1972-1981 przez męża Ernaux – Philippe’a, który wszędzie zabiera ze sobą kamerę na 8-milimetrową taśmę. Dzięki narracji samej Annie Ernaux oglądane w filmie materiały archiwalne nabierają nowego znaczenia, a słowa noblistki stają się naszym przewodnikiem po przeszłości. Film jest skarbnicę wiedzy o rodzinie noblistki, a także o kulturze, stylu życia i społecznych aspiracjach burżuazyjnej Francji końca XX wieku. Podróżujemy w czasie przez najważniejsze wydarzenia z życia pisarki: od świąt i rodzinnych rytuałów na francuskich przedmieściach po zagraniczne podróże do Albanii, Egiptu, Hiszpanii i ówczesnego ZSRR. Jesteśmy świadkami momentu ukazania się jej pierwszych książek oraz wchodzenia dorastania synów. Poznajemy najważniejsze polityczne i społeczne wydarzenia tamtych czasów ubarwione komentarzem Ernaux i jej syna Davida, który prowadzi nas przez dekady i – podobnie jak literatura – pozwala nadać sens tajemniczej przeszłości oraz niepewnej przyszłości.


Akademia Filmu Dokumentalnego to program, który prezentuje najwybitniejsze i najbardziej dyskutowane dokumenty ostatnich lat. Seanse są połączone z wykładami oraz dyskusjami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i ekspertów. Zajęcia mają charakter ogólnouczelnianego fakultetu, ale są otwarte także dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego, tzw. wolnych słuchaczy.

Studenci i doktoranci mogą uzyskać zaliczenie, jeśli spełnią wymagania: uczestnictwo w zajęciach oraz przygotowanie pracy zaliczeniowej w formie pisemnej lub filmowej. Za udział w jednym semestrze można otrzymać od 2 do 4 punktów ECTS. Koszt semestralnego dostępu do przedmiotu wynosi 150 zł.

Szczegóły dotyczące zapisów, opłat oraz pracy zaliczeniowej znajdują się na stronie Akademii Dokumentalnej.

Liczba godzin: 30 Miejsce: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53)

Dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG – filmoznawca i medioznawca specjalizujący się w historii kina polskiego i światowego, kulturze filmowej oraz historii komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym Małe wielkie kino (2009) i Gorączka filmowa (2019, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu” i „Ekranach”. Współautor Historii kina (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu Powieści graficzne (2015).
Kontakt: pawel.sitkiewicz@ug.edu.pl

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Współpracuje m.in. z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity oraz Europejskim Centrum Solidarności. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Kontakt: krystynaweiher@gmail.com

Koordynator: Przemysław Rydzewski
Kontakt: przemek@againstgravity.pl

Zapisy do 11 marca 2025: przemek@againstgravity.pl

Organizatorzy: Fundacja Okonakino, Against Gravity, Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy: Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy, Wydział Filologiczny UG, DKF UG Miłość Blondynki
Patronat medialny: Uniwersytet Gdański, Gdańsk.pl

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia