Akademia Dokumentalna | Copa 71 (2023)

Copa 71 (2023), reż. James Erskine, Rachel Ramsay, Wielka Brytania, 90 min.

Pierwsze mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej, oficjalnie zorganizowane przez FIFA w 1991 roku, są powszechnie uznawane za przełomowy moment w historii sportu. Jednak czy to naprawdę początek? Film przypomina mało znane wydarzenie, które miało miejsce dwie dekady wcześniej – pierwszy międzynarodowy turniej kobiecych drużyn piłkarskich, rozegrany w Meksyku w 1971 roku, w cieniu seksizmu i obojętności ze strony władz światowego futbolu.

Turniej, nazywany Pucharem Świata Kobiet, odbył się na stadionach Meksyku, w tym na legendarnym Estadio Azteca. Przyciągnął tłumy – finał zgromadził aż 100 000 widzów, bijąc wszelkie rekordy popularności kobiecego sportu. Wzięły w nim udział drużyny z Argentyny, Meksyku, Danii, Włoch, Anglii i Francji, a zawodniczki stały się wówczas obiektem zainteresowania mediów, które traktowały je jak gwiazdy rocka.

Film odsłania bogactwo archiwalnych materiałów z tamtych lat, przywracając pamięć o zapomnianych bohaterkach. To one, mimo społecznych uprzedzeń, zrealizowały swoje marzenia i walczyły o akceptację w świecie zdominowanym przez mężczyzn. W swoich wspomnieniach opowiadają o trudach życia codziennego, dyskryminacji i sile, jaką dawała im piłka nożna.

W produkcji udział wzięły również współczesne ikony futbolu – złote medalistki olimpijskie Brandi Chastain i Alex Morgan. Film został wyprodukowany m.in. przez Venus i Serenę Williams, które podkreślają znaczenie historii Copa 71 jako świadectwa determinacji i walki o równouprawnienie w sporcie. „Copa 71” to niezwykły hołd dla kobiet, które zmieniły oblicze futbolu, pozostając przez dziesięciolecia w cieniu.

Prowadzący: Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina polskiego i światowego, a także kulturą filmową i historią komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym: „Małe wielkie kino” (2009) i „Gorączka filmowa” (2019, finalista Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images” i „Animation”. Współautor „Historii kina” (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu „Powieści graficzne” (2015).

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.

Akademia Filmu Dokumentalnego to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*

Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku | Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego – wstęp wolny

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia