AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO | Zostało nam Słońce

Nothing but the Sun, reż. Arami Ullón, 2020, Paragwaj, Szwajcaria, 74 min.

Okolice Gran Chaco w Paragwaju to ojczyzna rdzennego ludu Ayoreo. Dopiero stosunkowo niedawno nawiązali kontakt z białą cywilizacją. Zachęceni przez misjonarzy chrześcijańskich wizjami lepszego życia i wypychani z lasu przez osadników, porzucili swój świat natury i zamienili szamanów na Biblię. Większość z nich żyje w odludnych osiedlach spalonych słońcem i zasypanych kurzem, na śmietnikach naszej cywilizacji, bez dostępu do ziemi uprawnej oraz czystej wody. Niektórzy Ayoreo uciekli głębiej w las i nadal żyją w tradycyjny sposób. Mateo nagrywa na magnetofonie kasetowym z lat 70. XX wieku opowieści i piosenki swoich pobratymców, aby ocalić pamięć obrzędów i mitów plemienia. Nie wie tylko dla kogo.

Niekiedy taśma zacina się i Mateo musi cierpliwie wyciągnąć ją ze sprzętu. Subtelne oraz poetyckie zdjęcia, twarze Indian i opowieści wydobywające się z antycznego magnetofonu, nie potrzebują zdjęć archiwalnych, aby poruszyć widza losem ludzi, którzy utracili wszystko. Kiedyś potrzeby Ayoreo zaspokajała natura. Teraz nawet wodę muszą kupować.  Widzimy jak tłum gromadzi się, aby odebrać swoją sumę 65$ raz na dwa miesiące, gdy minimalna miesięczna pensja w Paragwaju to 300$. Tytuł filmu to stwierdzenie bohatera, iż słońce to jedyna rzecz, jakiej biali nie uważają za swoją własność. Skupiony na małym, zapomnianym mikrokosmosie film pokazuje katastrofalne i nieodwracalne skutki kolonializmu, który nadal niszczy ludzkie społeczności.


Akademia Filmu Dokumentalnego to program, który prezentuje najwybitniejsze i najbardziej dyskutowane dokumenty ostatnich lat. Seanse są połączone z wykładami oraz dyskusjami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i ekspertów. Zajęcia mają charakter ogólnouczelnianego fakultetu, ale są otwarte także dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego, tzw. wolnych słuchaczy.

Studenci i doktoranci mogą uzyskać zaliczenie, jeśli spełnią wymagania: uczestnictwo w zajęciach oraz przygotowanie pracy zaliczeniowej w formie pisemnej lub filmowej. Za udział w jednym semestrze można otrzymać od 2 do 4 punktów ECTS. Koszt semestralnego dostępu do przedmiotu wynosi 150 zł.

Szczegóły dotyczące zapisów, opłat oraz pracy zaliczeniowej znajdują się na stronie Akademii Dokumentalnej.

Liczba godzin: 30 Miejsce: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53)

Dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG – filmoznawca i medioznawca specjalizujący się w historii kina polskiego i światowego, kulturze filmowej oraz historii komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym Małe wielkie kino (2009) i Gorączka filmowa (2019, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu” i „Ekranach”. Współautor Historii kina (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu Powieści graficzne (2015).
Kontakt: pawel.sitkiewicz@ug.edu.pl

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Współpracuje m.in. z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity oraz Europejskim Centrum Solidarności. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Kontakt: krystynaweiher@gmail.com

Koordynator: Przemysław Rydzewski
Kontakt: przemek@againstgravity.pl

Zapisy do 11 marca 2025: przemek@againstgravity.pl

Organizatorzy: Fundacja Okonakino, Against Gravity, Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy: Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy, Wydział Filologiczny UG, DKF UG Miłość Blondynki
Patronat medialny: Uniwersytet Gdański, Gdańsk.pl

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia