Każda mała rzecz (2023), reż. Sally Aitken, Australia, 93 min.
Terry Masear prowadzi w swoim domu i malowniczym ogrodzie w Los Angeles klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Te drobne, fascynujące stworzenia trafiają do niej z całej Kalifornii. Ujęcia kolibrów, przypominających bajkowe duszki, w połączeniu z pięknymi obrazami ich naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu: odporność na przeciwności losu oraz proces uzdrawiania ciała i duszy.
Film, inspirowany książką bohaterki „Fastest Things on Wings”, ukazuje niezwykłą więź Terry z jej ptasimi podopiecznymi. Każdy z nich ma swoje imię, unikalne cechy charakteru i osobowość, a ich opiekunka zwraca się do nich z czułością i prostotą. Widz ma okazję zobaczyć, jak te delikatne, kilkugramowe stworzenia stają się symbolami siły i wytrwałości. Opieka nad nimi to dla Terry nie tylko sposób na życie, ale także osobista forma ochrony natury i przywracania jej równowagi.
Prowadzący: Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina polskiego i światowego, a także kulturą filmową i historią komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym: „Małe wielkie kino” (2009) i „Gorączka filmowa” (2019, finalista Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images” i „Animation”. Współautor „Historii kina” (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu „Powieści graficzne” (2015).
Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Akademia Filmu Dokumentalnego to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.
Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*
Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku | Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego – wstęp wolny