Simona (2022), reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska, 91 min.
Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, udaje się do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony i autora niezwykłych zdjęć z ich życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida zyskuje dostęp do jego archiwum.
Porządkując fotografie pozostawione przez Lecha, odkrywa rodzinne tajemnice, których dotąd nie znała. Razem z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale i współczesnej Puszczy. To opowieść o niezwykłym życiu Simony, przedstawicielki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków, odnajdując dom z dala od cywilizacji i pracując jako psycholożka oraz badaczka dzikich zwierząt. To dzięki jej pracy postrzegamy Puszczę nie tylko jako rezerwat przyrody, lecz jako unikalny ekosystem, istniejący od tysiącleci – schronienie dla zwierząt, często zagrożonych wyginięciem.
Z tej opowieści wyłania się postać wielowymiarowa, barwna, bezkompromisowa i radykalna, wyprzedzająca swój czas, przez co często samotnie walczyła o przyrodę i budowanie społecznej świadomości. Dla Idy podróż do Puszczy staje się powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem własnych korzeni i spotkaniem z przodkinią wielkiego formatu, której przesłanie okazuje się ponadczasowe.
Produkcja otrzymała Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Prowadzący: Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina polskiego i światowego, a także kulturą filmową i historią komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym: „Małe wielkie kino” (2009) i „Gorączka filmowa” (2019, finalista Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images” i „Animation”. Współautor „Historii kina” (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu „Powieści graficzne” (2015).
Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Akademia Filmu Dokumentalnego to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.
Więcej informacji o projekcie.
Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*
Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku | Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego – wstęp wolny