Akademia Dokumentalna | Przynoszę ci dzikość (2024)

Przynoszę ci dzikość (2024), reż. Dyba Lach, Polska, 72 min.

Przytłoczony degradacją ukochanej rzeki, muzyk postanawia przepłynąć tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie przywrócić jej dzikość. 40-dniowa podróż pozwala mu doświadczyć świata przyrody z perspektywy człowieka uważnie słuchającego. Bohater zanurza się w pierwotnych dźwiękach rzeki, na chwilę zapominając o zgiełku codzienności. Jego wyprawa staje się pretekstem do rozmów o rzekach i wpływie człowieka na środowisko, przypominając o katastrofie ekologicznej na Odrze – jednej z największych w historii nowożytnej Europy. W ciszy, samotności, w dźwiękach budzącej się wiosny oraz szumie wody bohater poszukuje nadziei na przyszłość, w której zapanuje równowaga. Dla siebie, swojej córki, dla świata. To podróż stawiająca pytania o wolność rzek i ludzi, relację człowieka z naturą, ekosystemowe splątania i pierwotną dzikość drzemiącą w człowieku.

Prowadzący: Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina polskiego i światowego, a także kulturą filmową i historią komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym: „Małe wielkie kino” (2009) i „Gorączka filmowa” (2019, finalista Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images” i „Animation”. Współautor „Historii kina” (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu „Powieści graficzne” (2015).

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.

Akademia Filmu Dokumentalnego to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*

Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku | Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego – wstęp wolny

Event Details