Akademia Polskiego Filmu | Kanał (1956)

Kanał (1956), reż. Andrzej Wajda, film wojenny, Polska, 93 min.

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec powstania warszawskiego w 1944 roku. Kompania porucznika Zadry (Wieńczysław Gliński), po nieudanej próbie przedarcia się przez niemieckie pozycje, zmuszona jest schronić się w kanałach, próbując dotrzeć do Śródmieścia. W ciemnych, ciasnych i cuchnących kanałach oddział zostaje rozproszony na trzy mniejsze grupy, które stają przed tragicznymi wyborami i ostatecznie zmierzają ku nieuniknionej katastrofie.

Pełne ekspresyjnych, metaforycznych obrazów dzieło Wajdy ukazuje beznadzieję i chaos ostatnich dni powstania, podkreślając tragizm losów polskich żołnierzy walczących o wolność w obliczu nieuchronnej klęski.

Film brał udział w Konkursie Głównym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, a sam reżyser otrzymał Nagrodę Specjalną Jury.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina, w jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Wstęp bezpłatny.

Event Details