Pokój z widokiem na morze (1977), reż. Janusz Zaorski, psychologiczny, Polska, 88 min.
Moralitet prezentujący spór dwóch psychiatrów, odmiennie traktujących zakres ingerencji w ludzką wolność i osobowość. Najwyższe piętro wysokiego wieżowca. Na gzymsie za oknem staje mężczyzna. Prokurator zwraca się o pomoc do młodego psychiatry dr. Krzysztofa Kucharskiego (Piotr Fronczewski), ten proponuje, by sprawą zajął się prof. Leszczyński (Gustaw Holoubek). Między młodym i starym naukowcem dochodzi do konfliktu. Profesor stara się nakłonić mężczyznę do rezygnacji z samobójstwa, a dr Kucharski liczy na szybką akcję wspartą środkami farmakologicznymi i nowoczesną techniką.
Film został wyróżniony Nagrodą Specjalną FIPRESCI oraz Srebrnym Lampartem dla najlepszego reżysera na MFF w Locarno.
Prelekcja: dr Grażyna Świętochowska – adiunkt w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletnia redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Panoptikum”. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu. Nagrodzoną w konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami w kategorii Debiut Roku książką „Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali” (Gdańsk, 2022) autorka domyka długoletnie zainteresowanie kinem czeskim i słowackim.
Wstęp bezpłatny.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.