Akademia Pana Kleksa (1984), reż. Krzysztof Gradowski, muzyczny, młodzieżowy, fantastyczny, Polska, ZSRR, 158 min.
„Witajcie w naszej bajce” – te właśnie słowa piosenki prowadzą 10-letniego Adasia Niezgódkę w fantastyczny świat Pana Kleksa, nauczyciela i czarodzieja. Chłopiec rozpoczyna edukację w tajemniczej Akademii prowadzonej przez Ambrożego Kleksa, któremu pomaga inteligentny szpak Mateusz. Chłopiec znajduje tajemniczy guzik doktora Paj-Chi-Wo oraz poznaje groźnego fryzjera Filipa Golarza.
Od momentu premiery w 1984 r. Akademia Pana Kleksa stała się niezaprzeczalnym przebojem, a Pan Kleks idolem młodej widowni. W ciągu roku obejrzało go 14 milionów widzów.
Film brał udział w konkursie głównym na Festiwalu Polskim Filmów Fabularnych w Gdańsku. Otrzymał statuetkę Brązowego Lwa Gdańskiego za Najlepszy dźwięk (Jerzy Blaszyński).
Prelekcja: dr Maria Szoska – adiunkt w Zakładzie Polonistyki Stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2014–2015 mentorka w projekcie „Dydaktyka literatury i języka polskiego w gimnazjum (etap: wdrożenia)” realizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Szczególnie interesuje się wykorzystaniem tekstów audiowizualnych w dydaktyce literacko-kulturowej, edukacją filmową/medialną i zależnością pomiędzy interpretacją a przyjętą strategią badawczą. Autorka publikacji z zakresu teorii i praktyki edukacji oraz nauk o sztuce, w tym książki Trudna obecność. Film w edukacji polonistycznej a interpretacja (Gdańsk, 2019).
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.