Pałac (1980), reż. Tadeusz Junak, obyczajowy, psychologiczny, Polska, 89 min.
Adaptacja prozy Wiesława Myśliwskiego o tym samym tytule.
Ostatnie dni drugiej wojny światowej. Do wioski zbliża się front. Dworski pasterz Jakub (Janusz Michałowski) obserwuje ucieczkę dziedzica oraz jego służby. Wchodzi do opuszczonego przez nich pałacu i wyobraża sobie, że to on sam jest dziedzicem. Stopniowo różnica między rzeczywistością a fikcją zaciera się.
Film Tadeusza Junaka został nakręcony w Pałacu w Łańcucie i do dziś imponuje dopracowaną inscenizacją oraz przenikliwą wizją chłopskiego doświadczenia. Poza nagrodą za debiut reżyserski dla Tadeusza Junaka na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, film otrzymał wyróżnienia za dźwięk, montaż i zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Operator filmu Ryszard Lenczewski doskonale odnalazł się w poetyce kina kreacyjnego, budując na ekranie aurę niezwykłości i odrealnienia.
Prelekcja: dr Marta Maciejewska – filmoznawczyni, polonistka, anglistka. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Zakładzie Filmu i Mediów na Uniwersytecie Gdańskim. Jest lektorką języka polskiego jako obcego i egzaminatorką w Akademickim Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej UG. Wykładowczyni projektu Pogotowie Maturzysty oraz ogólnopolskiego programu Akademia Polskiego Filmu. Animatorka kultury, przez wiele lat była związana z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz gdańskim Klubem Żak. Autorka książki Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera (Gdańsk, 2023).
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.