Rycerz (1980), reż. Lech Majewski, fantastyczny, Polska, 84 min.
W małym średniowiecznym królestwie toczą się wojny, panuje nędza, chaos i marazm moralny. Stary Król oszukiwany jest przez swoich poddanych, którym odpowiada taki stan rzeczy. Buntuje się tylko młody Rycerz. Słysząc legendę mówiącą, że upadek królestwa nastąpił po porwaniu i zatopieniu w morzu złotostrunnej harfy, Rycerz postanawia ją odzyskać. Opuszcza królestwo i wyrusza w poszukiwaniu instrumentu, którego dźwięk daje ludziom poczucie harmonii i szczęścia. W pełnej niebezpieczeństw wędrówce, która przeradza się w podróż w głąb samego siebie, Rycerz poznaje Dobro, Zło, Chciwość, Zakłamanie, Rozsądek i Łaskę. Nie znajduje cudownego instrumentu, lecz, dzięki podróży, słyszy w sobie jego muzykę.
Będąc hołdem dla średniowiecznych iluminacji oraz malarstwa quattrocenta, film osiąga niezwykłą kondensację formalną. Debiut filmowy Lecha Majewskiego, a także Piotra Machalicy, Piotra Skargi, Jana Frycza i Andrzeja Hudziaka. Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Rycerz został zauważony przez brytyjskiego recenzenta Timesa, co dało początek zagranicznej karierze reżysera. (lechmajewski.com)
Prelekcja: dr Paweł Biliński – filmoznawca, adiunkt w Zakładzie Filmu i Mediów Uniwersytetu Gdańskiego. Pełni obowiązki Zastępcy Dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą UG oraz Centrum Filmowego UG im. A. Wajdy. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu. Specjalista w zakresie kina współczesnego i amerykańskiego. Publikował m.in. w Ekranach, Kwartalniku Filmowym, Panoptikum i Pleografie: kwartalniku Akademii Polskiego Filmu.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.