Tydzień Ukraiński w Gdańsku | Myrnyj-21 (2023)

Tydzień Ukraiński w Gdańsku: projekcja filmu Myrnyj-21, pokaz dokumentów krótkometrażowych i spotkanie z gośćmi: Andriem Sydorenko – żołnierzem Sił Zbrojnych Ukrainy oraz Igorem Traczem – wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i świata w wyścigach psich zaprzęgów, który obecnie dostarcza humanitarne wsparcie na wschodnie granice Ukrainy. Spotkanie poprowadzi Ireneusz Osiński – fundator i prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Talentów. Z wykształcenia psycholog i producent filmowy. Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Myrnyj-21 (2023), reż. Achtem Seitabłajew, dramat wojenny, Ukraina, 117 min.
film z angielskimi napisami

Dramat wojenny w reżyserii Achtema Seitabłajewa opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w obwodzie ługańskim, w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Członkowie Ługańskiej Straży Granicznej walczą z rosyjskim najeźdźcą, który próbuje przekonać ukraińskich bojowników do zdrady ojczyzny.

Jeden z odtwórców głównych ról w filmie, ukraiński aktor Pasha Lee, zginął w 2022 roku w wyniku ostrzału Irpienia przez Rosjan, pomagając ewakuacji mieszkańców miasta. Reżyser Achtem Seitabłajew nadal pozostaje na froncie.

Beyond the Peace (2023), Tro Media Ukraina, dokument krótkometrażowy, 32 min.
film w języku angielskim

Film powstał na postawie wydarzeń, które miały miejsce na terenie Buczyńskiego Rejonu obwodu Kijowskiego w 2022 roku. W strefach wojennych odnotowano skutki zbrodni popełnionych przez rosyjską armię. Mieszkańcy Irpienia, Buczy, Borodianki, Gostomela zeznają w filmie o okrucieństwie rosyjskich okupantów. Produkcja powstała dzięki zaangażowaniu oddziałów Dowództwa Sił Obrony Terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy przy wsparciu przedsiębiorstwa państwowego „Dom Krymski”

Bucha. Witnesess of war (2023), Tro Media Ukraina, dokument krótkometrażowy, 24 min.
film w języku angielskim

Dokument został nagrany w Buczy, półtora roku po jej wyzwoleniu spod władzy rosyjskiego okupanta i konfrontuje się z manipulacjami rosyjskiego rządu. Mieszkańcy Buczy nie zapomnieli ani o zbrodniach, ani o tych, którzy je popełnili. Chociaż część zniszczonej infrastruktury miasta została już odrestaurowana, społeczność twierdzi, że życie powróci tam dopiero, gdy wróg zostanie pokonany, a przestępcy zostaną ukarani.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Ukrainy w Gdańsku organizowanego przez Konsulat Ukrainy w Gdańsku w dniach 18-24 października.

Wstęp darmowy
Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia