Meet Errol Morris | Zwykła procedura operacyjna (2008)

Zwykła procedura operacyjna (Standard Operating Procedure, USA 2008, 118 min.)

21.01.2024 godz. 18:00 | Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy

W 2004 roku świat obiegły zdjęcia amerykańskich strażników, ujawniające tortury, jakich dopuszczali się wobec irańskich więźniów przetrzymywanych w więzieniu Abu Ghraib. Errol Morris rozmawia z amerykańskimi strażnikami, którzy dopuścili się zbrodni, oraz irackimi więźniami, próbując znaleźć przyczynę ludzkiego okrucieństwa. Czy zło – jak twierdzi słynny amerykański psycholog, twórca stanfordzkiego eksperymentu więziennego Philip Zimbardo – jest banalne? Czy może przyczyna okrucieństwa, którego dopuścili się amerykańscy żołnierze, leży po stronie wadliwego systemu? Jakie znaczenie i jaką wagę ma medium fotografii – tak chętnie wykorzystywane przez strażników portretujących się z poddawanymi katuszom więźniami? 

Film został wyróżniony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie. 

GOŚCIE

Iwona Kurz – profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2024 dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej, historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni. Autorka wyróżnionej Nagrodą im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą oraz nominowanej do Nagrody Nike Twarze w tłumie (2005). Współzałożycielka i do 2020 roku współredaktorka pisma „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”. Publikuje w „Dwutygodniku.com”, „Kinie”, czy „Widoku”.  

Patrycja Sasnal – kierowniczka Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Z wykształcenia doktor nauk politycznych, arabistka i filozofka, specjalizuje się w polityce Bliskiego Wschodu, stosunkach transatlantyckich, radykalizacji, migracjach i studiach postkolonialnych. Jest członkinią rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Publikowała m.in. w „The Guardian”, „Le Monde” i „Polityce”. 

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia