Kos (2023) + spotkanie z Pawłem Maśloną

Kos (2023), reż. Paweł Maślona, historyczny, akcja, Polska, 118 min.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

Film otrzymał aż dziewięć Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym m.in. dla Najlepszego Filmu oraz za Najlepszą drugoplanową rolę męską (Robert Więckiewicz), a wśród sześciu statuetek Polskiej Akademii Filmowej (Orły), część powędrowała m.in. do Pawła Maślony (najlepsza reżyseria), Michała A. Zielińskiego (najlepszy scenariusz) i Agnieszki Grochowskiej (najlepsza drugoplanowa rola kobieca).

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Pawłem Maśloną.

Gość specjalny: Paweł Maślona – reżyser i scenarzysta, autor takich filmów jak Magma (2013) i Atak paniki (2017). Współscenarzysta Demona (2015) Marcina Wrony. Ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Choć deklaruje się jako miłośnik kina gatunków, w swych kolejnych obrazach odważnie opowiada o ludzkich lękach, cywilizacyjnych wyzwaniach i próbie oswajania świata.

Bilety: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*
*ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku