Kino, Singapur i kwanty: Przypadek Dagomira

Świat kina, fizyka kwantowa oraz Singapur – trzy, na pozór nie mające ze sobą nic wspólnego zagadnienia, które zdecydował się połączyć ze sobą niezwykły człowiek – Dagomir Kaszlikowski, który postanowił podzielić się z nami swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem, zarówno z dziedziny fizyki kwantowej, jak i kinematografii.  

Na wstępie odbędzie się prelekcja prof. UG dr hab. Mirosława Przylipiaka pt. Fizyka kwantowa we współczesnym kinie. Przybliży słuchaczom obecność i rolę kwantów w świecie kinematografii. 

Przed rozpoczęciem projekcji, czekać będzie wprowadzenie do wyświetlanych filmów, które zaprezentuje słuchaczom sam autor. A co właściwie pojawi się tego wieczora na wielkim ekranie?

Jako pierwszy zaprezentowany zostanie film pt. Ketetapan czyli Decyzja. Projekcja opowiada historię wielorasowej skłóconej pary, która uwikłana w różnice kulturowe i religijne, szybko zaczyna rozumieć, że sprawy są bardziej złożone, niż im się początkowo wydawało. 

Drugim pokazem tego wieczoru będzie Harakiri. Widzowie poznają historię fizyka kwantowego, który po śmierci swojego ojca, porzuca nastoletnią córkę i ukrywa się w mieszkaniu. Nawiedzany wspomnieniami z dzieciństwa i dręczony poczuciem winy, zabija czas grając z tajemniczą kobietą w grę nie do wygrania. Co ciekawe, w Harakiri, Dagomir Kaszlikowski występuje pod pseudonimem John Wang. 

Po zakończonych projekcjach odbędzie się dyskusja autora z publicznością, co da Wam niepowtarzalną okazję do zadania nurtujących pytań, które narodzą się w Waszych głowach w trakcie trwania seansów! 

Dagomir Kaszlikowski (ur. 1971r.) studiował fizykę na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie uzyskał doktorat z dziedziny fizyki teoretycznej. Niedługo po tym, przeniósł całe swoje życie do Singapuru, gdzie został profesorem na Narodowym Uniwersytecie Singapuru. Od 2007 roku kieruje grupą informacji kwantowej w Centrum Technologii Kwantowej, będącym prestiżowym ośrodkiem badawczym działającym w ramach strategicznego dążenia Singapuru do technologii kwantowych przyszłości. Dagomir Kaszlikowski interesuje się podstawami teorii kwantowej i obliczeń kwantowych. Poza fizyką, realizuje także filmy narracyjne. Jego największe sukcesy to oficjalne selekcje i pokazy na prestiżowym LA International Short Film Festival oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia
  • Data wydarzenia
    14 grudnia 2022 17:00
  • Koniec wydarzenia
    14 grudnia 2022 19:00
  • Status
    Zakończone
  • Kategoria