Na los szczęścia, Baltazarze (1966) + IO (2022)

03.02. o godz. 17:00 zapraszamy na niezwykłe pokazy w Centrum Filmowym.

Będziemy mieli przyjemność obejrzeć dzieło Roberta BressonaNa los szczęścia, Baltazarze (1966). Film zainspirował Jerzego Skolimowskiego przy pracy nad IO (2022), którego również zaprezentujemy. IO zgłoszony został jako polski kandydat do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy.

IO (2022) reż. Jerzy Skolimowski

Historia cyrkowego osła IO, którego losem rządzi przypadek oraz ludzie których spotyka; jedni mają wobec niego dobre intencje, drudzy wręcz przeciwnie, a innym jest po prostu obojętny. Koło fortunny sprawia, że IO przeżywa: radość, smutek, błogość, nie traci jedynie nic ze swojej niewinności. Osioł niestety nie jest kowalem własnego losu, tylko biernym obserwatorem.

IO otrzymało nagrodę Jury na zeszłorocznym festiwalu w Cannes. Ponadto film jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. 

NA LOS SZCZĘŚCIA, BALTAZARZE! (1966) reż. Robert Bresson

Głównym bohaterem jest tytułowy Baltazar – który po szczęśliwych pierwszych latach swojego życia na farmie zostaje sprzedany innemu właścicielowi, po czym przechodzi on z rąk do rąk. Jego los coraz bardziej staje się marny i beznadziejny. Bresson zrealizował „Na los szczęścia, Baltazarze” na motywach „Idioty” Fiodora Dostojewskiego. W tej historii mizantropiczny pesymizm przeplata się z symboliką mesjańską. Świat z perspektywy pokornego zwierzęcia staje się okazją do wnikliwego studium okrutnych zachowań i postaw ludzkich.

„Na los szczęścia, Baltazarze” otrzymało nagrodę specjalną na festiwalu w Wennecji w 1966 roku. 

Wprowadzenie przed filmami wygłosi prof. Mirosław Przylipiak.

Po projekcjach zapraszamy na dyskusję.

bilet na pojedynczy pokaz – 15 zł
karnet na dwa filmy – 25 zł
bilety do kupienia przed seansem (płatność kartą i gotówką)

Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, Biblioteka Główna UG
wjazd od ul. Grunwaldzkiej, przy Castoramie

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia