Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej

Przegląd krótkometrażowych filmów animowanych z początku XX-wieku i panel dyskusyjny

Jak doszło do rozwoju amerykańskiej szkoły animacji? Jak kilku eksperymentujących artystów zapoczątkowało powstanie i rozwój studiów filmowych o światowej skali? Czy animacja zawsze była postrzegana jako forma sztuki? Czym jest claymation i dlaczego tak rzadko jest wykorzystywane? Dlaczego akurat Myszka Miki stała się ikoną popkultury? Na te i inne pytania mamy nadzieję odpowiedzieć podczas panelu Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej, który odbędzie się 12.06 o godzinie 18:00 w Centrum Filmowym UG. Projekcja filmów krótkometrażowych oraz towarzysząca jej dyskusja mają przybliżyć uczestnikom zarówno proces powstawania animacji, jak i przełomowe wydarzenia prowadzące do rozwoju tej techniki w USA i na arenie międzynarodowej. Program projekcji zawiera 6 różnych animacji krótkometrażowych powstałych między rokiem 1900 a 1934.

Gość specjalny: Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci.

Wstęp bezpłatny