Pokaz DIUNY Davida Lyncha

Diuna (1984), reż. David Lynch, sci-fi, przygodowy, USA, Meksyk, 137 min.

W kinach króluje druga część Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a, a my zapraszamy was na pokaz ekranizacji powieści Franka Herberta, zrealizowanej w 1984 roku przez Davida Lyncha! W obsadzie produkcji, która po latach zyskała miano filmu kultowego, znaleźli się m.in. Kyle MacLachlan, Patrick Stewart, Max von Sydow, Sean Young oraz Sting.

Jako pierwszy z legendarnym uniwersum Herberta próbował zmierzyć się chilijsko-francuski reżyser Alejandro Jodorowsky, jednak jego film nigdy nie został ukończony. Po porażce Jodorowsky’ego, prawa do ekranizacji książki zakupił włoski producent Dino De Laurentiis, który planował zaoferować posadę reżysera Ridley’owi Scottowi. Ostatecznie pracę nad filmem podjął czołowy autor amerykańskiego kina niezależnego: David Lynch.

Jest rok 10991. Pustynna planeta Arrakis zwana także Diuną jest jedynym znanym we wszechświecie źródłem przyprawy – substancji, która przedłuża życie, poszerza świadomość, a także pozwala podróżować w przestrzeni i czasie.

Diuna Davida Lyncha, mimo wysokiego budżetu, widowiskowych sekwencji, imponujących plenerów i pełnej gwiazd obsady, nie spotkała się z entuzjazmem krytyków, nie przeszkodziło to jednak filmowi Lyncha w zdobyciu szerokiego grona fanów oraz uzyskania statusu dzieła kultowego.

Prelekcja: dr hab. Sebastian Jakub Konefał – profesor Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Filmu i Mediów. Stypendysta Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Kurator kilku przeglądów kina islandzkiego w Polsce. Autor książek Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi, Kino Islandii: Tradycja i ponowoczesność oraz Cinema of Iceland: Between Tradition and Liquid Modernity. Współautor haseł do Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego oraz leksykonu Kino Nowej Przygody i World Film Locations: Reykjavik. Redaktor naukowy monografii Anatomia wyobraźni, Powieści graficzne. Leksykon oraz współredaktor antologii Sacrum w kinie. Dekadę później.

Bilety: 10 zł ulgowe / 15 zł normalne

[Ulga dla: studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku]

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia
  • Data wydarzenia
    12 kwietnia 2024 18:00
  • Koniec wydarzenia
    12 kwietnia 2024 21:00
  • Status
    Zakończone
  • Kategoria