Cykl: Dekalog | Dekalog VIII + spotkanie z Violettą Buhl

Dekalog VIII (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 58 min.

Ósma część słynnego cyklu telewizyjnego Krzysztofa Kieślowskiego z 1989 roku. Jak sugeruje tytuł, punktem wyjścia jest tym razem ósme przykazanie – „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu” – do którego twórcy odwołują się jednak w dość swobodny sposób.

Zofia (Maria Kościałkowska) jest profesorką etyki. Po latach spotyka kobietę, której nie udzieliła pomocy w czasie hitlerowskiej okupacji.

Przykazanie będące punktem wyjścia opowieści można odnieść do różnych sytuacji. W Dekalogu VIII dowiadujemy się o rozmaitych kłamstwach, pomyłkach i fałszywych świadectwach, jednak Kieślowskiego za każdym razem interesują przede wszystkim punkty widzenia i motywacje bohaterów, którzy nierzadko musieli ważyć etyczne i pragmatyczne racje, a za swoje decyzje ponosili niekiedy konsekwencje przez całe życie.

Gość specjalny: Violetta Buhl – pracę w filmie rozpoczęła jako asystent reżysera, potem jako II reżyser współpracowała m.in. z takimi twórcami jak Krzysztof Kieślowski (przy Dekalogu, Krótkim filmie o miłości, Krótkim filmie o zabijaniu), Krzysztof Zanussi, czy Stanisław Różewicz. Od 1989 pracuje jako reżyser obsady filmów fabularnych, seriali, teatru telewizji, programów telewizyjnych, reklam i spektakli teatralnych. Prowadzi warsztaty dla aktorów i zajęcia dotyczące castingu w szkołach teatralnych. Od 2006 roku jest międzynarodowym ekspertem castingu w Polsce w ramach europejskiego internetowego programu castingowego E-Talenta. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.

Cykl Dekalog koncentruje się wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.

Bilety: 10 zł ulgowe / 15 zł normalne [Ulga dla: studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku]

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia