Cykl Dekalog | Dekalog I (1988) + spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem

AKTUALIZACJA 23.10.23: Niestety z powodu choroby Krzysztof Piesiewicz nie pojawi się na spotkaniu 25 października, lecz już teraz potwierdził swoją obecność na pokazie w przyszłości! Tym razem zapraszamy na rozmowę z dr Joanną Sarbiewską i prof. Mirosławem Przylipiakiem, która odbędzie się po projekcji.

Dekalog I, reż. Krzysztof Kieślowski + Dekalog… po Dekalogu: Pierwsze, reż. Beata Januchta + spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem

Wydarzenie otwiera długoterminowy cykl skoncentrowany wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiać będą goście ze świata sztuki i nauki.

Dekalog I (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat psychologiczny, Polska, 53 min.

Pierwsza część cyklu odpowiada pierwszemu z dziesięciu przykazań – „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. Film opowiada historię wykładowcy akademickiego, który wierząc w nieomylność komputera, doprowadza do tragedii najbliższej mu osoby.

Dekalog… po dekalogu: Pierwsze (2008), reż. Beata Januchta, dokumentalny, Polska, 30 min.

Film w reżyserii Beaty Januchty przedstawia historię Maćka: 30-letniego socjologa z Gdańska, zmagającego się z poczuciem winy po odejściu z seminarium.

Krzysztof Piesiewicz – adwokat, polityk, autor kilkunastu scenariuszy filmowych, napisanych samodzielnie i wspólnie m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, w tym do cyklu Dekalog. Laureat wielu prestiżowych nagród filmowych. Nominowany do Oscara za scenariusz do filmu Trzy kolory: Czerwony (1994). Członek amerykańskiej Akademii Filmowej.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Mirosław Przylipiak.

Cena biletów: 15 zł
Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia