Cykl: Dekalog | Dekalog VII + spotkanie z Magdaleną Dipont

Dekalog VII (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 55 min.

Odcinek kultowego cyklu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego podejmuje dialog z siódmym przykazaniem – „Nie kradnij”. Nie opowiada jednak o kradzieży rzeczy, lecz o „przywłaszczaniu” sobie innych ludzi. Fabuła filmu kręci się wokół studentki Mai (Maja Barełkowska), która ucieka z domu porywając swoją młodszą siostrę Anię – będącą tak naprawdę jej córką.

Wychodząc od fabuły przywodzącej na myśl kino sensacyjne, Kieślowski tworzy paraboliczną opowieść, w której przykazanie „Nie kradnij” nabiera rozmaitych znaczeń. Dzięki rozsianym w filmie intertekstualnym nawiązaniom (m.in. do baśni o Czerwonym Kapturku oraz do filmu Matka i córka Vittorio De Siki) i symbolicznym tropom (chociażby motyw karuzeli), prosta, wydawałoby się, historia psychologiczna może być odczytywana na wielu poziomach. Choć sam Kieślowski nie był do końca zadowolony z Dekalogu VII, uznając, że odcinek jest zbyt przegadany, to jednak obraz ten pod żadnym względem nie ustępuje pozostałym częściom cyklu i wydaje się świetnym przykładem poetyki filmowej reżysera. [culture.pl]

Gość specjalny: Magdalena Dipont – scenografka filmowa i dekoratorka wnętrz. Autorka scenografii do takich filmów jak Mój Nikifor, Tatarak, czy Pan T. oraz dekoracji m.in. do dwóch filmów z cyklu Dekalog: Krótkiego filmu o zabijaniu i Krótkiego filmu o miłości. Laureatka czterech Polskich Nagród Filmowych oraz Nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za najlepszą scenografię. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Cykl Dekalog koncentruje się wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.

Bilety: 10 zł ulgowe / 15 zł normalne [Ulga dla: studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku]

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia