Cykl: Dekalog | Dekalog V (1988) + spotkanie z Mirosławem Baką

Cykl Dekalog: Dekalog V (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 57 min.

Dekalog V, zwany również Krótkim filmem o zabijaniu (jest to dłuższa, kinowa wersja telewizyjnego projektu), to jeden z najbardziej wstrząsających filmów z dorobku Krzysztofa Kieślowskiego, który – jak wskazuje sam tytuł – poświęcony jest przykazaniu „Nie zabijaj”.

Młody adept prawa Piotr (Krzysztof Globisz), zdaje egzamin adwokacki. Zostaje obrońcą z urzędu w sprawie młodego chłopaka, Jacka (Mirosław Baka), który w bestialski sposób zamordował taksówkarza. Piotr stara się przeniknąć sposób myślenia swojego klienta, by podjąć się jak najlepszej obrony. Jego starania kończą się jednak fiaskiem – Jacek zostaje skazany na karę śmierci. Podczas ostatniego widzenia chłopak prosi adwokata o przekazanie swojej matce fotografii zmarłej przed kilku laty młodszej siostry. [mapadekalogu.pl]

W najbliższą środę oprócz piątego odcinka „Dekalogu” Kieślowskiego wyświetlimy odcinek cyklu Dekalog – Polska 93 w reżyserii Leszka Wosiewicza. Szósty epizod Nie zabijaj to zapis rozmowy z jedynym w Polsce więźniem oczekującym wykonania wyroku śmierci.

Spotkanie z Mirosławem Baką poprowadzi Marcin Mindykowski – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów podyplomowych Szkoła Kina na Collegium Civitas w Warszawie. Współpracował z „Dziennikiem Bałtyckim”, Radiem Gdańsk oraz Programem II Polskiego Radia. Na antenie lokalnej rozgłośni prowadził m.in. „Magazyn filmowy” i „Tygiel kulturalny”. Publikował też w „Kinie”, „Ekranach” i „Jazz Forum”.

Gość specjalny: Mirosław Baka – aktor teatralny (od 1989 roku na stałe współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku) i filmowy. Laureat wielu nagród i wyróżnień (nie tylko filmowych): za rolę Jacka Łazara w Dekalogu V został nagrodzony Nagrodą Szefa Kinematografii i Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych (m.in. Biesy Fiodora Dostojewskiego i Godziny Kota Pera Olova Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego , czy Szekspirowski Hamlet w inscenizacji Krzysztofa Nazara) oraz filmowych (m.in. Amok Natalii Korynckiej-Gruz, Reich Władysława Pasikowskiego, czy Wyrok na Franciszka Kłosa Andrzeja Wajdy).

W 2014 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Animację Chłopi na podstawie powieści Władysława Reymonta – najnowszy film z udziałem Mirosława Baki nadal można oglądać w kinach.

Cykl Dekalog to długoterminowy projekt skoncentrowany wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.