ArchFilmFest

Architektura to twoja pasja? Chcesz wiedzieć z jakimi wyzwaniami mierzy się ona współcześnie? Mamy coś dla Ciebie! Już niedługo organizowany przez sztuka-architektury.pl wędrujący po kraju ArchFilmFest zagości w mieście Neptuna. Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy dokumentalne oraz wysłuchać dyskusji o bieżących wyzwaniach architektury. W rozmowach wezmą udział eksperci, architekci, wykładowcy.

DZIEŃ PIERWSZY: Wieczór z ekologią 24.05.2023 17:00

Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”.

Pierwszy film: 𝗗𝗼 𝗺𝗼𝗿𝗲 𝘄𝗶𝘁𝗵 𝗹𝗲𝘀𝘀, 𝗞𝗮𝘁𝗲𝗿𝗶𝗻𝗮 𝗞𝗹𝗶𝘄𝗮𝗱𝗲𝗻𝗸𝗼, 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗼 𝗡𝗼𝘃𝗮𝘀, 𝟮𝟬𝟭𝟳, 𝟴𝟳’
Film dokumentalny „Do more with less” pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych.

Dyskusja: 𝗔𝗿𝗰𝗵𝗶𝘁𝗲𝗸𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗼𝗱𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗮𝗹𝗻𝗮 𝗲𝗸𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲
W dyskusji zapytamy o to czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

W dyskusji wezmą udział:
1. Prof. dr hab. inż. Jan Sikora, założyciel pracowni Sikora Wnętrza i profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
2. dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, ekspert w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu.
3. Dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska, adiunkt w Katedrze Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, absolwentka tego wydziału.

Drugi film: 𝗧𝗵𝗲 𝗛𝘂𝗺𝗮𝗻 𝗦𝗰𝗮𝗹𝗲 (𝗪 𝗹𝘂𝗱𝘇𝗸𝗶𝗲𝗷 𝘀𝗸𝗮𝗹𝗶), 𝗔𝗻𝗱𝗿𝗲𝗮𝘀 𝗗𝗮𝗹𝘀𝗴𝗮𝗮𝗿𝗱, 𝟮𝟬𝟭𝟮, 𝟴𝟯’
Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta.

DZIEŃ DRUGI: Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami 25.05.2023 17:00

Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury.

Pierwszy film: 𝗧𝗮𝗱𝗮𝗼 𝗔𝗻𝗱𝗼 – 𝗦𝗮𝗺𝘂𝗿𝗮𝗶 𝗔𝗿𝗰𝗵𝗶𝘁𝗲𝗰𝘁, 𝗦𝗵𝗶𝗴𝗲𝗻𝗼𝗿𝗶 𝗠𝗶𝘇𝘂𝗻𝗼, 𝗬𝘂 𝗡𝗮𝗸𝗮𝗺𝘂𝗿𝗮, 𝟮𝟬𝟭𝟳, 𝟳𝟯’
Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli.

Drugi film: 𝗕𝗲𝘆𝗼𝗻𝗱 𝗠𝗲𝘁𝗮𝗯𝗼𝗹𝗶𝘀𝗺 (𝗪𝗶𝗲̨𝗰𝗲𝗷 𝗻𝗶𝘇̇ 𝗺𝗲𝘁𝗮𝗯𝗼𝗹𝗶𝘇𝗺), 𝗦𝘁𝗲𝗳𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗚𝗮𝘂𝘀 & 𝗩𝗼𝗹𝗸𝗲𝗿 𝗦𝗮𝘁𝘁𝗲𝗹, 𝟮𝟬𝟭𝟰, 𝟰𝟭’
Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia.

Bilety można kupić w kasie kina:
Karnet na cały festiwal (2 dni): 25 zł,
Karnet na jeden dzień: 15 zł.

PATRONI HONOROWI:
Towarzystwo Urbanistów Polskich, Izba Architektów, Stowarzyszenie DAFA, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, PLGBC

PATRONI MEDIALNI:
zazyjkultury.pl, Tygodnik Przegląd, example.pl, Architecture Snob, oknonet.pl, budnet.pl, Nowy Magazyn, kb.pl, Instalacje, ambiente.info.pl, budnews.pl, moredesigns.pl, pasywny-budynek.pl, budowa,org, budownictwo,org, nieruchomosci.biz, exclusivemag.pl, magazif.com, Radio Gdańsk

LOKALNI PATRONI MEDIALNI: prestiztrojmiasto.pl, togethermagazyn.pl, magazynkobiet.pl