Iluminacja (1972) | Akademia Polskiego Filmu

Franciszek Retman przyjeżdża z Pułtuska do Warszawy i podejmuje studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako student wikła się w romans z Moniką; wyjeżdża na wakacje w Tatry, gdzie mocno przeżywa śmierć swojego przyjaciela, taternika. Musi się ożenić z Małgorzatą, gdyż dziewczyna jest w ciąży. Chłopakowi trudno utrzymać rodzinę ze studenckiego stypendium, bierze więc urlop dziekański. Podejmuje pracę w wytwórni sprzętu medycznego, następnie w klinice psychiatrycznej, gdzie – za pieniądze – poddaje się badaniom snów.

Do znanych polskiemu kinu konfrontacji jednostka – historia i jednostka – społeczeństwo Zanussi dodał zmaganie z absolutem, wyznaczając kierunek swoich dalszych poszukiwań twórczych.

>>Jan Słodowski, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996<<

APF Gdańsk jest organizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy.

Program zajęć podzielony jest na cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu– od początków kina do współczesności.

Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu – będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!

W I semestrze 2022/2023 wykłady Akademii Polskiego Filmu będą miały formułę online, jednak wybrane tytuły z programu będą prezentowane stacjonarnie, w sali kinowej Centrum Filmowego.

Więcej informacji o APF:

By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.