Akademia Polskiego Filmu | Człowiek z marmuru (1976)

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy.

Program zajęć podzielony jest na cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu– od początków kina do współczesności.

APF Gdańsk jest organizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W I semestrze 2022/2023 wykłady Akademii Polskiego Filmu będą miały formułę online, jednak wybrane tytuły z programu będą prezentowane stacjonarnie, w sali kinowej Centrum Filmowego.

Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu — będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!

By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.

OPIS FILMU

Człowiek z marmuru reż. Andrzej Wajda, 1976 r.

Jedno z najbardziej znanych dzieł reżysera, będące pierwszym ogniwem tak zwanej trylogii robotniczej Wajdy. Agnieszka (Krystyna Janda), młoda studentka szkoły filmowej, próbuje zrealizować swój film dyplomowy, będący dokumentem o krótkiej karierze i upadku znanego niegdyś przodownika pracy — Mateusza Birkuta (Jerzy Radziwiłowicz). Rozpoczyna śledztwo dziennikarskie, podczas którego poznaje dawnych znajomych robotnika, odkrywając tym samym coraz to nowe fakty o wydarzeniach sprzed lat. W trakcie tworzenia dokumentu pojawiają się jednak pewne komplikacje, nie wszyscy chcą bowiem, by gorzka prawda o latach 50. ujrzała światło dzienne.