Cinematic Poland | Przypadek (1981)

Przypadek (1981), reż. Krzysztof Kieślowski, psychologiczny, Polska, 122 min.

Jeden z najważniejszych filmów w historii kina polskiego, prekursor nowej formy filmowej – rozgałęziających się opowieści. Witek (Bogusław Linda), student medycyny z Łodzi, po śmierci ojca postanawia wziąć urlop na uczelni i wyjechać do Warszawy. Spiesząc się na pociąg, zrządzeniem przypadku przeżywa trzy różne warianty swojego losu. Być może to nie przypadek, a (…) symboliczna data i miejsce urodzin – 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu – skazują go na silne oddziaływanie współczesnej historii. W zależności od tego, czy złapie uciekający pociąg na stacji Łódź Fabryczna, czy nie – los przekieruje go na inne tory: aktywności w partii lub działalności w opozycji (kinonh.pl).

Film został nagrodzony Srebrnymi Lwami Gdańskimi za Najlepszy scenariusz (Krzysztof Kieślowski) oraz Brązowymi Lwami Gdańskimi za Najlepszą Rolę męską (Bogusław Linda).

Film z angielskimi napisami. Z prelekcją prof. Mirosława Przylipiaka.

Cinematic Poland to inicjatywa Centrum Filmowego UG, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego – jednostki powołanej do współpracy z zagraniczną częścią społeczności akademickiej. Jednym z jej zadań jest przybliżanie cudzoziemcom polskiej kultury, w tym historii polskiej kinematografii. Dzięki Cinematic Poland zagraniczni studenci i pracownicy będą mieli okazję obejrzeć zarówno filmy należące do klasyki kina, jak i współczesne produkcje.

Wstęp bezpłatny