CINEMATIC POLAND | Pociąg (1959)

Cinematic Poland: Pociąg (1959), reż. Jerzy Kawalerowicz, dramat, psychologiczny, Polska, 93 min.

Jerzy (Leon Niemczyk) i Marta (Lucyna Winnicka) spotykają się w pociągu jadącym z Helu do Warszawy. W pojeździe brakuje wolnych miejsc, przez co oboje zmuszeni są do dzielenia jednego przedziału. Mimo że każde z nich wolałoby tę podróż spędzić w samotności, z biegiem czasu między parą czterdziestolatków stopniowo nawiązuje się rozmowa.

Lucyna Winnicka za rolę Marty zdobyła Wyróżnienie specjalne na MFF w Wenecji. „Pociąg” otrzymał statuetkę Złotej Kaczki dla Najlepszego filmu polskiego.

Prelekcja: dr Piotr Kurpiewski – kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG, zajmujący się naukowo historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Jest autorem kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, wykładowcą Akademii Polskiego Filmu oraz stałym współpracownikiem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Wstęp bezpłatny. Film z angielskimi napisami.

Cinematic Poland to inicjatywa Centrum Filmowego UG, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego – jednostki powołanej do współpracy z zagraniczną częścią społeczności akademickiej. Jednym z jej zadań jest przybliżanie cudzoziemcom polskiej kultury, w tym historii polskiej kinematografii. Dzięki Cinematic Poland zagraniczni studenci i pracownicy będą mieli okazję obejrzeć zarówno filmy należące do klasyki kina, jak i współczesne produkcje.

ENGLISH VERSION

Cinematic Poland: Night Train (1959), dir. Jerzy Kawalerowicz, drama, Poland, 93 min.

Jerzy (Leon Niemczyk) enters a train set for the Baltic coast. He seems to be on the run from something – as does the strange woman Marta (Lucyna Winnicka) with whom he must share a sleeping compartment.

Lucyna Winnicka won a Special Mention at the Venice International Film Festival for her role. „Night train” received the Golden Duck statuette for the Best Polish Film.

Lecture: PhD Piotr Kurpiewski – head of the Film and Media Department at the Institute of Cultural Research at the Faculty of Philology of the University of Gdańsk, scientifically interested in the history of Polish cinematography, especially the times of the Polish People’s Republic. He is the author of several dozen scientific and popular science texts on the history of film, a lecturer at the Polish Film Academy and a regular collaborator of New Horizons of Film Education.

Free entry. Movie with English subtitles.