CINEMATIC POLAND | Nóż w wodzie (1961)

Nóż w wodzie (1961), reż. Roman Polański, dramat, psychologiczny, Polska, 90 min.
Debiut fabularny Romana Polańskiego i jego jedyny film pełnometrażowy nakręcony w kraju, którego premierze towarzyszyła atmosfera skandalu – produkcja znacząco odbiegała od kanonów polskiej kinematografii.

Znany dziennikarz sportowy Andrzej (Leon Niemczyk) z żoną Krystyną (Jolanta Umecka) wyrusza na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze małżeństwo zatrzymuje się i zabiera ze sobą młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz). Dziennikarz, starając się olśnić chłopaka pozycją materialną, doświadczeniem życiowym, także żoną – zaprasza go na pokład jachtu. Między mężczyznami dochodzi do rywalizacji w zakresie siły, intelektu i życiowej pozycji.
Współautorem scenariusza do filmu jest Jerzy Skolimowski.

Film był pierwszym polskim kandydatem do Oscara w 1964 roku. Zdobył Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Prelekcja: dr Grzegorz Fortuna-Skowron – pracownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG. Laureat nagrody imienia Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2016). Publikuje m.in. w „Ekranach” i „Kinie”, a także na stronach film.org.pl, NaEkranie.pl i Kinomisja.pl. Współzałożyciel Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Członek kolektywu VHS Hell i dyrektor programowy Octopus Film Festival.

Film z angielskimi napisami.

Cinematic Poland to inicjatywa Centrum Filmowego UG, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego – jednostki powołanej do współpracy z zagraniczną częścią społeczności akademickiej. Jednym z jej zadań jest przybliżanie cudzoziemcom polskiej kultury, w tym historii polskiej kinematografii. Dzięki Cinematic Poland zagraniczni studenci i pracownicy będą mieli okazję obejrzeć zarówno filmy należące do klasyki kina, jak i współczesne produkcje.