Akademia Polskiego Filmu | Ucieczka z kina „Wolność” (1990)

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy.

Program zajęć podzielony jest na cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu – od początków kina do współczesności.

APF Gdańsk jest organizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu — będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!

By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.

WSTĘP WOLNY

Zaprezentujemy film Ucieczka z kina „Wolność” (1990) w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.
Po projekcji filmu zapraszamy na prelekcję, którą poprowadzi doktor Paweł Biliński.

OPIS FILMU

W kinie „Wolność” dochodzi do niecodziennych wydarzeń. Podczas seansu filmu „Jutrzenka” aktorzy zaczynają krytykować scenariusz i zwracają się do publiczności dyskutując o swych problemach. Główny cenzor Rabkiewicz (Janusz Gajos) zostaje wezwany do rozwiązania zaistniałego problemu. Nietypowa sytuacja wzbudza ogólną sensację, zmuszając cenzorów do wykupienia wszystkich seansów. Aktorzy odmawiają jednak współpracy nawet mimo braku widowni.